Odmiany winorośli

Główne szczepy winorośli

Opisy obiektywne (teoretyczne) i subiektywne z doświadczeń na winnicy ( są rozdawane preferencyjnie i mogą ulec zmianie w zależności od tego kto ostatnio edytował stronę )

Solaris

Teoretycznie: szczep winorośli o jasnych skórkach, odporny na choroby, dość odporny na mrozy, szybko osiąga wysoką zawartość cukru, dobrze sprawdza się w kupażach. Sam posiada nuty ananasa i orzechów laskowych.

U nas na winnicy: potwierdzamy, świetnie sobie radzi!

Solaris w różnych proporcjach trafia do naszych win Jaskółka i Skowronek

Muscaris

Teoretycznie: szczep powstały po skrzyżowaniu Muskata Białego z Solarisem, przez co jest bardzo aromatyczny, a jednak odporny na choroby i mrozy, dojrzewa dość długo

U nas na winicy: nawet jagody pięknie pachną

Muscaris gra pierwsze skrzypce w naszym Skowronku!

Johanniter

Teoretycznie: to mieszanka rieslinga, chasselas, pinot gris i seyve villard, odporna na choroby, charakteryzuje się aromatami cytrusowymi, agrestu, jabłka i brzoskwiń. Wino z Johannitera można nawet beczkować oraz długo leżakować.

U nas na winnicy: Bardzo plastyczny, trafił do naszego Skowronka i Jaskółki, ale dość długo dojrzewa i czasem zaczynamy się martwić.

Regent

Teoretycznie: jest to mieszanka odmian diana oraz chamburcin, zarejestrowana jako vitis vinifera.

Krzewy są odporne na choroby oraz mrozy. Daje wina o owocowych aromatach o ciemnej barwie, ale nie bardzo taniczne.

U nas na winicy: Jest dość wrażliwy, ale nadal to nasz faworyt na rose i się go doczekał (wino Kowalik). Trafił także do naszego wina czerwonego Słowik, w którym zdecydowanie dominuje!

Cabernet Cortis

Teoretycznie: jest to mieszanka Cabernet Sauvignon i Solaris, która daje wina w bogatym odcieniu czerwieni, wysoko taniczne i o intensywnym zapachu i smaku.

U nas na winnicy: daje świetnie zrównoważone wina, dlatego u nas robimy z niego wino jednoodmianowe: Krogulec oraz dodajemy pazura naszemu kupażowi z Regentem – Słowikowi

Cabernet Cantor

Teoretycznie: odmiana odporna na choroby, dająca wysoko taniczne wino o bogatej czerwonej barwie.

U nas na winnicy: to nasz eksperyment z dłuższym leżakowaniem, który zaowocował winem Rudzik