Historia

Historia Winnicy Rajskiej

Mieścimy się na obrzeżach miasta Myszków, w bardzo zacisznym zakątku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tak więc mamy w okolicy sporo zamków i warowni

Kiedy w latach dziewięćdziesiątych, gdy jeszcze w telewizji leciało 5-10-15 i czterdziestolatek (ale ten 20 lat później) posadziliśmy pierwsze kilka krzewów winorośli nie mieliśmy pojęcia, że za dwadzieścia lat nasze życie też się tak bardzo zmieni!

Kiedyś było tak

Początkowo większość działki wypełniały drzewa owocowe , a winorośl uprawialiśmy bo ładnie wyglądała oplatając nasz stary rosyjski wagon sypialny, w którym mieszkaliśmy budując dom.

Z czasem, jak już mieliśmy dom , a w nim ciepłą wodę i przytulne miejsca do spania zaczęliśmy myśleć o czymś innym. Kontynuując winną przygodę dokupiliśmy nowe odmiany winorośli i zaczęliśmy robić pierwsze wina, głównie z odmian deserowych lub deserowo-winnych jak Lidia czy Svenson Red.

Przełomem był rok 2016 w którym za namową znajomych nabyliśmy odmiany typowe dla produkcji wina. Znajomi nie spodziewali się , że od razu obsadzimy nimi hektarowy obszar pola i podejdziemy do tematu tak ambitnie, że część rodziny poświęci się winiarstwu w pełni.

Same poczatki

To spore wyzwanie bo teoretycznie mieszkamy w Warszawie , ale w praktyce dzielimy swój czas między winnicę w Myszkowie, S8 i stolicę.

Mamy obecnie siedem głównych odmian – cztery białe: solaris, muscaris, johanniter, seyval blanc oraz trzy czerwone: cabernet cortis, cabernet cantor i regent. Nabyliśmy niezbędne wyposażenie do produkcji i przechowywania wina i w 2018 roku mogliśmy się cieszyć pierwszym winobraniem z prawdziwego zdarzenia.

 

Na wiosnę 2019 roku do sprzedaży trafiły nasze pierwsze wina: Jaskółka i Skowronek. Na jesieni 2019 dołączył do nich Słowik i Krogulec.

Sukces na Konkursie Win w Jaśle – 9 sierpnia 2019.

Jesteśmy małą rodzinną winnicą, nie planujemy wielohektarowych upraw, chcemy robić dobre, jakościowe wino własnymi siłami, i dzięki temu cieszyć się tym procesem. Eksperymentujemy, próbujemy nowych odmian, kupaży, inwestujemy w nowy sprzęt, aby produkować coraz ciekawsze wina o złożonym bukiecie i smaku.

Nasza wigilia 🙂

Tworzymy takie wino, jakie sami chcemy pić . Kupaże zawsze wspólnie testujemy w butelkach w różnych proporcjach, żeby wydobyć złożone smaki i aromaty. Testujemy też na małych nasadzeniach winnicy eksperymentalnej jak sprawdzają się w naszych warunkach klasyczne odmiany winorośli, jak Pinot Noir, czy Riesling.

Winnica Rajska mieści się na ulicy Szczyglej w pobliżu lasu oraz dzikich łąk, tak więc odwiedza nas wiele pięknych ptaków . Niedaleko nas wiedzie Szlak Orlich Gniazd, a sama nazwa winnicy miała kojarzyć się z Rajskimi Ptakami, dlatego wina, które wytwarzamy również noszą „ptasie” nazwy lokalnych odwiedzających, takich jak Jaskółka czy Skowronek.

Mimo bardzo krótkiej historii winiarskiej działalności nasze wina zostały już docenione i nagrodzone medalami w Konkursie Polskich Win w Jaśle , 9 sierpnia 2019 (Jaskółka i Skowronek), oraz Wine Expo Poland Awards, 7 listopada 2019 (Jaskółka, Skowronek, Słowik oraz Cabernet Cortis – teraz Krogulec).

Przez ostatnie kilka wieków tradycja uprawy winorośli i produkcji wina zanikła w naszym kraju niemal kompletnie. Dopiero w ostatnich latach dokonuje się dynamiczne odrodzenie polskiego winiarstwa i bardzo dużo radości daje nam to, że możemy być częścią tego procesu i należeć do bardzo przyjaznego środowiska polskich winiarzy , którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i są bardzo gościnni.

Polskie wino jest świetne, a dzięki wzajemnemu wsparciu i reklamie, mamy nadzieję, że coraz więcej konsumentów także je doceni